صفحه اصلي      درباره ما      آرشيو      اشتراك      تماس با ما     

English

 

 

 

باب گفتگو »

مقالات ويژه

ديپلماسي ورزش بين ايالات متحده و ايران / هوشنگ شهابي

ورزش و جامعه مدني در ايران / ماركوس گرهارت

هويت هاي زورخانه / فيليپ روشار

ورزش، سلامتي و طبقه متوسط مدرن در ايران در دهه هاي 1300 و 1310 / سيروس شايق

چرا فوتبال در ايالات متحده پا نمي گيرد؟ / آندري ماركوويتس

 
 

ورزش و سياست

از انتشار نسخه جدید گفتگو با خبر شوید

 

 

طراحي توسط ROQO

 
فصلنامه فرهنگي و اجتماعي گفتگو

فصلنامه فرهنگي و اجتماعي

 

مقالات آزاد

در جست و جوي مفهومي براي بازار / آرنگ كشاورزيان

 

Powered by Barzi eCommerce


باب گفتگو

ورزش و سياست

مراد ثقفي
جایگاه ورزش در فضای اجتماعی جوامع مدرن به طور روزافزونی اهمیت يافته است. عوامل متعددي در اين پديده دخيل بوده‌اند كه از جمله مي‌توان به گسترش رسانه‌هاي جمعي، فراگير شدن و افزايش اوقات فراغت، گسترش شبکه ارتباطات بین‌شهری، افزایش تعداد و حجم فضاهای حضور دسته‌جمعی تماشاچیان و توجه روز افزون به مسائل مربوط به سلامت كه ارتباط آن با ورزش امري بديهي شمرده مي‌شود، اشاره كرد.
یکی از نتایج این دگرگونی، رشدی چشمگیر در امکانات بالقوه نهفته در پدیده ورزش است برای بسيج مردمي: خواه اين بسيج در شكل عملي خود مانند حضور مردم در ورزشگاه‌ها به عنوان تماشاچي تبلور پیدا کند و خواه به شكل بسيج احساسات عمومی به هنگام ابراز خرسندي از یک پيروزي ورزشي و يا اعلام نارضايي از يك شكست. مسلم است كه يك چنین توان بسیجی هيچيك از حوزه‌هاي عمل انساني را که وجودشان به طور مستقیم یا غیرمستقیم به رويكرد جمع‌هاي گسترده بسته است، بي‌تفاوت نمي‌گذارد. از آن جمله است رويكرد بنگاه‌هاي اقتصادي به ورزش و استفاده از آن براي تبليغ كالاهاي خويش یا توجه سياستمداران به ورزش برای پیشبرد اهدافشان. توجه سياسي به ورزش از طریق تجزیه و تحلیل این توان بسيج قابل درك نمي‌باشد.
به عبارت دیگر توجه سياسي به ورزش از سويه‌ها و لايه‌هاي متعددي برخوردار است كه درک و شناخت آن را از في‌المثل توجه اقتصادي به ورزش پيچيده‌تر مي‌كند. بنگاه‌هاي اقتصادي از ورزش استفاده تبليغاتي مي‌كنند و ورزش از آن‌ها براي بهبود امكاناتش سود مي‌برد. فارغ از این وجه، توجه اقتصادی به ورزش فقط در چارچوب تبديل شدن باشگاه‌هاي ورزشي به بنگاه‌هاي اقتصادي تمام عيار ارزش مطالعه دارد. همين امر در مورد استفاده حركت‌هاي نوعدوستانه و بشر دوستانه از ورزش نیز صادق است. اين حركت‌ها از ورزش براي عمومي كردن برنامه‌هاي خود، و جلب توجه هر چه گسترده‌تر استفاده مي‌كنند و ورزش نيز با درگير كردن خود در اين نوع حركت‌ها، چهره مخدوش شده خود به واسطه همسویی زیاده از حدش با اقتصاد را تا حدی پاک می‌کند. اما در ارتباط ورزش و سياست وضع به گونه ديگري است.
در اينكه سياستمداران از ورزش براي شناساندن خود به عموم و جلب نظر آنان استفاده مي‌كنند شكي نيست و همين طور در بهره‌برداریِ متوليان ورزش از سياستمداران براي رفع موانعي كه در مقابل‌شان قرار مي‌گيرد. اما این ماجرا فقط به اين ارتباط دو سويه محدود نمي‌ماند.
دليل اصلي اين ارتباط گسترده وجود قطب سومي است در رابطه سياست و ورزش. در واقع هم در ارتباطي كه اقتصاد با ورزش ايجاد مي‌كند و هم در ارتباطي كه حركت‌هاي نوعدوستانه با ورزش برقرار می‌سازند، خيل عظيم تماشاچيان فقط نقشي منفعل دارند. اما در رابطه‌اي كه ميان سياست و ورزش برقرار مي‌شود، اين گروه مي‌تواند نقشي فعال نيز ايفا كند. وجود همين قطب سوم بالقوه فعال استفاده سياسي از ورزش را به امر خطيري تبديل مي‌كند كه مي‌تواند هر آن عليه كساني به كار گرفته شود که امیدِ انتفاع از اين ارتباط را دارند. خواه اين دولت‌ها باشند كه بخواهند از خصلت بسیج‌کننده ورزش براي پيشبرد اهداف سياسي خود استفاده ببرند، اهدافي كه نتوانسته‌اند با عملكرد مثبت خود به آن دست یابند، خواه اين نيروهاي منتقد دولت باشند كه بخواهند به عوض سعی و تلاش در بسيج سياسي حول برنامه‌ها و اهداف روشن، با برانگيختن عواطف ايجاد شده در ارتباط با ورزش قدرت خويش را به كرسي بنشانند. نکته اصلی آن است که فراخواندن خیل عظیم علاقمندان به ورزش بهر مداخله در سیاست، می‌تواند حضور این افراد را در صفِ مقدم سیاست نیز به دنبال بیاورد و نه فقط حضوری ثانوی پشتِ خواسته‌های این یا آن گروه سیاسی.
به همین دلیل است که ارائه یک ارزیابی دقیق از ارتباط سیاست و ورزش از جمله مستلزم شناخت اجتماعی و فرهنگی افرادی است که به نحو پیوسته‌ای در زمرة علاقمندان به مسابقات ورزشی قرار دارند و نیز مستلزم درک گونه‌شناسی ساختاری نوع بسیجی که از این طریق شکل می‌گیرد ـ به عنوان مثال توده‌وار بودنش ـ و دست آخر مستلزم درکِ محدودیت این نوع بسیج است در بازتاب دادن سویه‌های مهمی از سیاست.

[بالا]


مقالات ويژه

ديپلماسي ورزش بين ايالات متحده و ايران

هوشنگ شهابي
با توجه به فقدان رابطه ديپلماتيك ميان ايران و آمريكا، سيّد محمد خاتمي در آغاز رياست جمهوري اش پيشنهاد كرد كه رابطه ميان دو ملت مي تواند به عنوان آغاز بي دردسر رابطه بين دولت ها تعقيب شود. در اين مقاله پس از نقد اين بحث به ارزيابي نتايج رابطه اي مي پردازد كه بواسطه فوتبال بين دو كشور برقرارشد و آن را با ديپلماسي پينگ پنگ بين چين و آمريكا مقايسه مي كند.

[بالا]

ورزش و جامعه مدني در ايران

ماركوس گرهارت
گرهارت مي گويد حكومت ايران تلاش كرده است هويت ملي جديدي را از طريق ورزش بوجود آورد. به رغم تلاش هاي متباين محافظه كاران، حكومت هم از ورزش هاي تماشاچي پسند و هم از ناسيوناليسم استفاده مي كند تا هويت ملي را حفظ كند و توجه را از كاستي هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي منحرف سازد. بهرحال پس از جنگ، اعضاء حكومتي در ارائه تعريف از هويت ملي توسط جامعه اي كه خود را در حوزه همگاني -بويژه در حوزه ورزش هاي پرتماشاچي- عيان مي كند به چالش كشيده شده است.

[بالا]

هويت هاي زورخانه

فيليپ روشار
اين مقاله به ارزيابي تناقضي مي پردازد كه ميانِ دو هويت متفاوت زورخانه در ايران وجود دارد. يكي هويت مكاني كه از جوانمردي و رعايت ادب و سنن حكايت دارد و ديگري هويتي كه زورخانه را محل تجمع افرادي معرفي مي كند كه به لات يا اوباش مشهورند.

[بالا]

ورزش، سلامتي و طبقه متوسط مدرن در ايران در دهه هاي 1300 و 1310

سيروس شايق
نویسنده در این مقاله به ورود ورزش به زندگی ایرانیان در دورۀ پهلوی به عنوان بازتاب نمادین و سیاسی ادغام ورزش در جهان بینی عمومی و زندگی بخش های متجددشدۀ جامعۀ ایران در دورۀ سلطنت رضاشاه و کمی قبل از آن می پردازد. به اعتقاد او هدف این اصلاحات آن بود که از بی نظمی جلوگیری شده و جامعه ای متشکل از افراد « متعادل، سلامت، مرتب، تحصیلکرده، منظم، و مفید» به وجود آید. بحث هایی که در مورد ورزش مطرح می شدند آموزشی اجتماعی را هدف می گرفتند که از طریق آن همۀ افراد کشور یک احساس واحد داشته باشند و به جای منافع فردی منافع جمعی را دنبال کنند. با اینحال ارتباط متقابل بین طبقات پایین و متوسط وجود نداشت و از اینرو در سطح سیاسی وسیع تر، اعمال شدید نظم و قانون یگانه استراتژی مؤثر برای کنترل طبقات پایین اجتماع باقی ماند.

[بالا]

چرا فوتبال در ايالات متحده پا نمي گيرد؟

آندري ماركوويتس
چرا ايالات متحده تا اين حد نسبت به پرطرفدارترين ورزش جهان يعني فوتبال بي اعتنا است؟ نويسنده در پاسخ به اين پرسش مي كوشد نشان دهد برخي از همان ويژگي هاي آمريكايي كه به نوعي استثناگراييِ آمريكايي در زمينه سوسياليسم مي انجامد جايگاه و مرتبه فوتبال در ميان ورزش هاي آمريكايي را نيز توضيح مي دهد.

[بالا]


مقالات آزاد

در جست و جوي مفهومي براي بازار

آرنگ كشاورزيان
هدف از اين مقاله عبارت است از بازبيني در اين زمينه كه بازار چگونه مفهوم سازي شده است. نويسنده چهار جنبه بازار را از هم متمايز مي كند: بازار به عنوان مفهومي سنتي، بازار به عنوان يك طبقه، بازار به عنوان شبكه اي غيررسمي و بازار به عنوان محصول كميابي اطلاعات. هم چنين مي كوشد چهره بازار در زمينه مباحثات عمومي بر سر تجارت و اقتصاد را بازسازي كند.

[بالا]

نرم افزار مالی تدبیر - پردازش موازی سامان - Tadbir